Meltem Arikan
Typography

YOUR SWEARWORDS… KÜFÜRLERİNİZ…

Did you ever think that sexual organs might be getting a raw deal, due to wrong conditionings, general misperceptions and pressures? For example the swearwords that you all, women and men, keep hurling about, without giving a single thought or realize what it might cost… Your swearwords that you put your sexual organs carelessly in use…

Primarily, it is inevitable to understand the formation of swearwords, in order to understand the formation of the language of sexuality. If I were to ask my male readers, “Is making love a good action,” the answer  would naturally be “Yes, of course.” Then, how come the words and organs that you use in this good action, could come out of your mouth- without even considering- when you hate someone or when you get furious? You might well say, “Those are not the same,” but you do realize that you use the same words when you’re swearing as well as when you’re in bed, and it is not only the other party, but also you hear these words in both situations. This is quite contradictory, don’t you think?

For thousands of years, the male dominant culture has placed restraints upon women in order to maintain his own rulership. When it wasn’t enough, they’ve penalized women. When it wasn’t enough, they’ve burnt women with accusations of witchcraft, and have stoned them with accusations of immorality. And today, they’ve imposed swearwords to everyday language, which is inevitably connected to sexuality, as means of violence and armament. Sadly, women haven’t only accepted this armament that has been inserted in between their bodies and sexuality, but they’ve also got used to it.

Whilst swearwords designate the hegemony of the men on the street, the intensity of the swearwords designates the degree of the violence of this hegemony. When a man wants to have domination over another man, he uses the another man’s body of his mother or sister as the material of his swearwords. Whenever a man swears at a woman, he actually defiles her body and sexuality. And when a woman swears at a man, this time she actually alienates herself from her body by imitating the male dominant hegemony. Be sure that how much a man swears shows the degree of his problems of being a man and how much a woman swears shows how much she hates her womanhood.

In order sex to be experienced in a natural way, change within the language is inevitable. For this reason, especially the women must make all the swearwords natural within the woman language, which have been used as armaments. This is a vital step in order to prevent women from being alienated from their sexuality and their bodies.

 

HBC // MTV Against Verbal Domestic Violence

Sizce, yanlış şartlanmaların, algılamaların ve baskıların sonucunda cinsel organlar haksızlığa uğruyor olabilir mi? Örneğin kadın-erkek, neye mal olduğunun farkına varmadan, hiç düşünmeden savurduğunuz küfürler… Cinsel organlarınızı pervasızca malzeme ettiğiniz küfürleriniz…

Cinselliğin dilinin oluşumunu anlamak için öncelikle küfrün oluşumunu anlamak kaçınılmazdır. Erkek okurlarıma, “Sevişmek sizler için güzel bir eylem mi?” diye sorsam gelecek yanıt doğal olarak, “Evet, tabii” olacaktır. Peki, o zaman bu güzel eylemde kullanılan organlar ve sözcükler, birinden nefret edildiğinde, öfkelenildiği zaman hiç düşünmeden nasıl ağızlardan çıkabiliyor? “İkisi aynı şey değil ki!” diyebilirsiniz ancak bu sözleri hem cinselliğinizi yaşarken hem de küfür ederken söylediğinizin farkındasınız ve söylerken de yalnızca karşı taraf değil, sizler de duymaktasınız. Peki, sizce bu çelişki yaratmıyor mu?

Erkek egemen kültür binlerce yıldır iktidarını elde tutmak için kadınlara yasaklar koymuştur. Yetmeyince kadınları cezalandırmıştır. Yetmeyince cadı diyerek yakmış, namussuz diye taşlamıştır. Günümüzde ise cinselliğin oluşumundan bağımsız meydana gelemeyen dile, şiddeti ve silahı küfür olarak koymuşlardır. Ne yazık ki kadınlar da bedenleriyle cinsellikleri arasına sokulan bu silahı zorla kabullenir olmuş, hatta kanıksamışlardır.

Küfür aslında erkeklerin sokaktaki egemenliğini belirlerken, küfrün şiddeti de egemenliğin şiddetini belirler. Bir erkek başka bir erkek üzerinde egemenlik kurmak istediğinde, onun anasının veya kardeşinin bedenini küfür malzemesi olarak kullanır. Bir erkek, bir kadına küfrettiği zaman aslında o kadının bedenini ve cinselliğini kirletir. Bir kadın bir erkeğe küfrettiği zaman aslında erkek egemenliğine özenerek bedenine yabancılaşır. Bir erkek ne kadar çok küfür ediyorsa bilin ki o kadar çok erkeklik sorunu vardır, bir kadın ne kadar çok küfür ediyorsa bilin ki kadınlığından o kadar çok nefret ediyordur.

Cinselliğin doğal olarak yaşanabilmesi için dilin değişimi kaçınılmazdır. Bu nedenle de özellikle kadınlar küfürlerde silah olarak kullanılan sözcükleri kadın dili içinde doğallaştırmak zorundadır. Kadınların cinselliklerine ve bedenlerine yabancılaşmasını engellemek adına bu çok önemli bir adımdır.

Meltem Arıkan is a Turkish novelist and playwright. Her fourth novel Yeter Tenimi Acıtmayın (Stop Hurting My Flesh) was banned in early 2004 by the Committee to Protect the Minors from Obscene Publications, with the accusation of "Writing about the non-existing incest fact in Turkey, attempting to disturb the Turkish family order with a feminist approach.” The ban was lifted after two months and Arıkan has been awarded with “Freedom of Idea and Statement Prize 2004” by the Turkish Publishers’ Association. She published her 9th novel in 2009.  Stop Hurting My Flesh was recently republished in Turkish and will be published in English in 2012.

 

TAGS: ,

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Jung for Laymen

Sign up via our free email subscription service to receive notifications when new information is available.