Meltem Arikan
Typography

 

August 17, 2011, Istanbul. Meltem Arikan's sharp tongue about women's rights issues has been followed with interest around the world.  Her bold approaches to unspoken horrors and truths has made many sit up and take notice.  Her 4th Novel, Stop Hurting My Flesh, has been republished today in Turkish, and will be available in English in the Fall of 2011.

Arkadas Press now has enough interest among our readers to republish Stop Hurting My Flesh, and 6 other Meltem Arikan novels.  Stop Hurting my Flesh was briefly banned in Turkey by censors in 2004, but Arikan won publication by taking the matter to court.  She was later awarded the Free Expression of Thought Prize by the Turkish Publishers' Association.

Stop Hurting My Flesh is the story of four women's struggle.  They showed the courage to inquire about their past traumas in order to free other women with similar pasts.  The novel focuses on the consequences of past traumas of all women.

Arkadas will soon release (in Turkish) three more of Meltem Arikan's novels under the rubric of "more friends."

Turkish Language Announcement Available Here

Meltem Arıkan sivri diliyle ve kadın haklarına dair konular karşısında sergilediği açık, cesur yaklaşımlarıyla sadece Türkiye'de değil, dünyada da pek çok kişinin ilgiyle takip ettiği bir yazar.

Şuanda 7. baskısıyla okuyucularına ilgisine sunduğumuz Yeter Tenimi Acıtmayın, 2004 yılında toplatılmış, sonra mahkeme kararıyla yeniden kitabevi raflarında yerini almış ve bütün bu sancılı dönemlerin ardından Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından Düşünce ve Özgür İfade Ödülü ile ödüllendirilmiş bir kitap.

Kitapta hayatlarında türlü travmalar yaşamış dört kadının, benzer geçmişe sahip diğer kadınları hayata bağlama çabaları anlatılıyor.

Meltem Arıkan, yakın zamanda piyasaya sürülecek üç kitapla daha Arkadaş çatısı altında yerini almış olacak. Bu kitaplar ise, yazarın ilk kitapları olan Ve… Veya… Belki…, Evet… Ama… Sanki ve okurdan büyük beğeni toplamış bir diğer roman olan Kadın Bedenini Soyarsa.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Jung for Laymen

Sign up via our free email subscription service to receive notifications when new information is available.